Wspomnienie o Natalii Stypułkowskiej

NS4

W 1935 roku w Sosnowcu przy ulicy Piłsudskiego 14 otwarte zostały Prywatne żeńskie kursy kroju, szycia i bieliźniarstwa Natalii Stypułkowskiej. Przypomnijmy losy szkoły, która wykształciła setki Zagłębianek i jej założycielki, wielkiej kobiety i patriotki.

Natalia Stypułkowska z domu Matwiejew, urodziła się 6 listopada 1904 roku w Będzinie. Przełom w jej życiu nastąpił w 1935 roku, kiedy złożyła egzamin mistrzowski w zawodzie krawiectwa damskiego. Sam tytuł jednak jej nie wystarczył. Widząc potrzeby wśród ludności biednej i robotniczej, podjęła kilku miesięczny kurs nauczania i już we wrześniu tegoż roku uzyskała zezwolenie Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego na otwarcie kursów pod nazwą Prywatne żeńskie kursy kroju, szycia i bieliźniarstwa Natalii Stypułkowskiej. Szkołę ulokowała w kamienicy pod adresem Piłsudskiego 14, gdzie wraz z rodziną zamieszkiwała. Ale praca Stypułkowskiej nie ograniczała się tylko do lekcji w siedzibie szkoły. Zajęcia organizowała także w odległych, zagłębiowskich miasteczkach, robotniczych osadach i dzielnicach, gdzie dojeżdżała na własną rękę. W wyznaczonych miejscach zbornych gromadziły się licznie kobiety i dziewczęta, gdzie za niewielką opłatą mogły zdobyć zawód.

NS3

NSdyplom

Podczas II wojny światowej, dzięki perswazyjnym umiejętnościom właścicielki, szkołę udało się utrzymać pod nazwą Szkoła Kroju i Szycia dla Dziewcząt i Kobiet Natalii Stypułkowskiej. Dziewczęta chronione były nawet przed wywózką na roboty do Niemiec. Dzięki swojej nauczycielce dziesiątki młodych kobiet mogły czas wojny spędzić ze swoimi rodzinami. Nauka zawodu była jednak tylko częścią szkolnego programu. W mieszkaniu Państwa Stypułkowskich odbywały się bowiem tajne komplety nauczania. Obecni byli na nich również chłopcy, którzy przychodzili pod pretekstem koleżeńskich spotkań z synem przełożonej. Dopiero jesienią 1944 roku sytuacja szkoły nieco się zmieniła. Władze Sosnowca cofnęły pozwolenie na prowadzenie szkoły tłumacząc, że „w trakcie zwalniania wszelkich sił roboczych dla totalnego wysiłku na rzecz wojny, wszystkie uczennice i pozostały personel muszą być skierowane do gospodarki wojennej”. Rozpoczęły się długie i liczne wizyty Pani Natalii na gestapo, prośby i tłumaczenia, i w końcu się udało. Również za kilka miesięcy wojna się skończyła.

NS5

NS2

NS

Po wojnie Natalia Stypułkowska pracowała w Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła w Katowicach, szkoląc kolejne pokolenia dziewcząt. Nadal swojej pracy oddawała się z pasją i prawdziwym zaangażowaniem. W okresie PRL nie było w okolicy takiego zakładu odzieżowego, w którym nie pracowała by absolwentka tej sosnowieckiej szkoły.

Natalia Stypułkowska zmarła 2 sierpnia 1983 roku. Mimo wielkich zasług, była skromną osobą, odmawiała należnych jej odznaczeń i honorów. To, co zawdzięczało jej kilka pokoleń Zagłębianek, uważała za swoją powinność i swój obowiązek.

 

Anna Urgacz-Szczęsna

Artykuł ukazał się w lutowym numerze sosnowieckiego magazynu kulturalnego SOSNart nr 2/84

4 Comments

  1. Natalia Stypułkowska-Matusz spoczywa na cm.katolickim ul.Smutna.Jej
    nagrobek(w głównej alei) widoczny jest po prawej stronie, przy samym brzegu, w połowie długości tejże alei.

  2. Łezka nam się zakręciła w oku ;-) Na pierwszej fotografii jest nasza Babcia. Pozdrawiam gorąco :-*

  3. Przyglądając się trzeciej fotografii ( wykonanej w pracowni krawieckiej) myślę, jestem chyba pewna ,że w górnym rzędzie ,od lewej strony,trzecia osoba w ciemnym ubraniu to moja mama Adela Pidzik (Adelka)

    ( po mojej mamie też zostało zdjecie żeńskiej grupy dziewczat wykonane w Zakładzie Fot.Bracia Altman,Sosnowiec,ul.3Maja 11.

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress