Stanisław Janicki (1884-1942) Biografia polityczna

10 Okładka książki

W 2016 roku z inicjatywy Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. Walentego Roździeńskiego w Katowicach, nakładem chorzowskiego wydawnictwa Medeia ukazała się książka Zbigniewa Hojki i Klaudii Pikuły zatytułowana Stanisław Janicki (1884-1942) Biografia polityczna. Ten śląski publicysta i działacz narodowy związany był na krótko z Sosnowcem.

Stanisław Janicki (1884-1942) – śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Tę króciutką notkę biograficzną doskonale rozwija wydana właśnie książka. Jej autorzy dotarli do nieznanych dotąd dokumentów, znajdujących się w rodzinie polityka, Państwa Katarzyny i Armina Lachów z Tarnowskich Gór. Książka prezentuje życie Janickiego w kontekście jego działalności politycznej, poczynając od dzieciństwa i młodości (spędzonej w Wielkopolsce i w Niemczech aż do 1919 roku), poprzez  działalność w okresie walki o polskość Górnego Śląska u boku Wojciecha Korfantego, aktywność prasową w latach 30. XX wieku (m.in. wydawca pisma Łupu Cupu, czyli Kryjom Lejom), aż po działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i śmierć na gilotynie.

Janicki aresztowany został w Sosnowcu. Zamieszkał tutaj wraz z partnerką, Marią Kromalicką i dziećmi, trzy dni po rozpoczęciu II wojny światowej.  Rodzina prowadziła sklep z galanterią skórzaną a mieszkała przy ul. Żeromskiego 8, wówczas Heinrich Dietelstrasse 8. W Sosnowcu mieszkał niedługo ponad rok, aż do aresztowania w grudniu 1940 roku. Losy polityka przybliżaliśmy w czerwcu ubiegłego roku publikując artykuły P. Armina Lacha o Stanisławie Janickim: http://klubzaglebiowski.pl/?p=1710 oraz część drugą artykułu o katowickiej gilotynie: http://klubzaglebiowski.pl/?p=1724 .

Stanisław Janicki nie odgrywał pierwszoplanowej roli w życiu politycznym międzywojennego województwa śląskiego, był jednak postacią ważną i zasłużoną, z pewnością zasługującą na odrębną publikację. Biografia opatrzona jest licznymi fotografiami, ilustracjami i dokumentami.

Książka jest do nabycia w wydawnictwie „Medeia” www.medeia.pl, kontakt: sklep@medeia.pl | tel. 517 295 742.

 Anna Urgacz-Szczęsna

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress