Dawne zakłady fotograficzne: Warszawska Fotografia Artystyczna i pierwsza dama sosnowieckiej fotografii, Stefania Mieszkowska

Artykuł dodany / Listopad 26, 2012
Mieszkowska-KZKamienicy dziś już nie ma, stała prawdopodobnie w okolicach dzisiejszego przejazdu kolejowego, przy ul. Piłsudskiego 20. Ale są liczne pamiątki w rodzinnych albumach. Prezentujemy dziś zakład fotograficzny działający w dawnym Sosnowcu pod dwoma szyldami, oraz próbkę wyśmienitych zdjęć, które wyszły spod fachowej ręki ich właścicieli.

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, ani kto prowadził zakład pod nazwą Warszawska Fotografia Artystyczna lub też, jak spotkałam się w jednym ze źródeł, Fotografia Polska Warszawska. Z pewnością było to jeszcze w czasach carskich. Na pieczęciach bez trudu można odnaleźć adres firmy – Sosnowiec, ulica Starososnowiecka 20 (dziś Piłsudskiego), a więc okolice nasypu kolejowego. Śledząc współczesne oznaczenia, nie udało mi się odnaleźć numeru 20. Być może po budynku pozostała tylko pusta parcela. Z anonsów reklamowych wiadomo, że zakład prowadzili fachowcy z Warszawy. Można w nim było obstalować portret olejny lub w pastelach, a także nauczyć się… retuszerii.

Następnie firmę tę przejęła Stefania Mieszkowska, o czym świadczy zarówno ten sam adres, jak i fakt, że na kartonikach oznakowanych suchym stemplem Mieszkowskiej, z tyłu znajdziemy pieczątkę “Warsz. Fot. Art. S. Mieszkowska”. Prawdopodobnie przez jakiś czas funkcjonowały obie te nazwy, a być może Mieszkowska, bodaj pierwsza kobieta, która posiadała atelier fotograficzne w Sosnowcu, pochodziła właśnie z Warszawy, i osiadłszy tu na dobre, przemianowała zakład po swojemu? Podejrzewam, że Mieszkowska firmę mogła przejąć lub też przemianować po 1918 roku, wiele firm wówczas padło, wiele powstało nowych, a niektóre po prostu zmieniały nazwę, właściciela, bądź nawet siedzibę. Przemawia za tym również fakt, że nie spotkałam się dotąd ze zdjęciem sygnowanym przez Mieszkowską sprzed I wojny światowej, lub też z jej okresu. Mogę się jednak mylić.

A może znajdzie się ktoś, kto rozwikła zagadkę, jak to naprawdę było z owymi zakładami?

Tymczasem zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć pochodzących z zakładów przy dzisiejszej Piłsudskiego.

Zdjęcie pochodzi z kolekcji Witolda Englendera

Zdjęcie pochodzi z rodzinnego albumu Pani Jolanty Stolarskiej

Fotografia z kolekcji Klubu Zagłębiowskiego

Zdjęcie pochodzi z kolekcji Witolda Englendera

Zdjęcie pochodzi z kolekcji Witolda Englendera

Kolekcja Klubu Zagłębiowskiego

 

Anna Urgacz

Sosnowiczanka, z wykształcenia socjolog, pomysłodawczyni Klubu  Zagłębiowskiego, w którym łączy swoje pasje: Sosnowiec, region, historię, kulturę, sztukę, fotografię, genealogię.

2 Comments

  1. Świetne fotografie aż dech zapiera. Gratuluję warsztatu i dobrego oka. Będę tutaj zaglądał od czasu do czasu.

  2. rodzice pochodzą z Sosnowca. wujkowie i mój ojciec grali w piłkę z braćmi Kiepurami na Pogoni. Napisałam własnie wspomnienia z dawnych, sosnowieckich czasów, zamieszczając swoje i krewnych wspomnienia które zapamiętałam z ich opowiadań. Mam stare zdjęcie z pracowni pani Mieszkowskiej, niestety, nie potrafię rozszyfrować kogo z rodziny ono przedstawia. Chętnie prześlę moje wspomnienia, jeżeli otrzymam od Państwa adres pocztowy. serdecznie pozdrawiam-taka, troszkę sosnowiczanka…Z.Ł.

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress