Sosnowiec w latach 70. Pogoń cz. 2

IMG_0276 (Kopiowanie)

Prezentujemy dziś kolejną część unikatowych zdjęć Sosnowca z lat 70. autorstwa Pana Zbigniewa Krawczyka. Tym razem zapraszamy na drugą część zdjęć Pogoni, jakiej już dziś trudno szukać. Dziś wspominamy ulicę Orlą sprzed przebudowy.

Na zdjęciu tytułowym po prawej stronie zachowana do dziś pierzeja ulicy Orlej z charakterystycznym Złotym Rogiem. Kamienice po lewej stronie dziś już nie istnieją.

IMG_0277 (Kopiowanie)Zdjęcie nr 2 , ulica Orla. Kamienice po lewej stronie zostały wyburzone podczas poszerzania ulicy.  Tory tramwajowe biegły ulicą Żeromskiego aż do samej Orlej, na Żeromskiego znajdowała się „mijanka”.

IMG_0278 (Kopiowanie)

Zdjęcie nr 3

IMG_0282 (Kopiowanie)Zdjęcie nr 4, ulica Orla. Po prawej widoczne ogrodzenie (kościelne?) w oddali dom zwany „Szpinerami”, w miejscu skrzyżowania ulic Orlej, Staropogońskiej, Będzińskiej i Nowopogońskiej.

IMG_0283 (Kopiowanie)Zdjęcie nr 5, ulica Orla

Anna Urgacz-Szczęsna

 

12 Comments

 1. z podziękowaniem za kolejne foto starszej Pogoni
  …foto nr.2 na lewo od samochodu(wewnątrz placu)była od przedwojny fabryczka wód gazowanych)
  ,foto nr.3 po prawej za kioskiem to tereny straży pożarnej,,,,a przejście dla pieszych i dojdziemy do ulicy Górniczej,natomiast „zamyka”(na foto) ulicę parterowy budynek(i na lewo) jest ulica Czeladzka z narożną knajpą OAZA,,
  foto nr.4 to ogrodzenie kościoła św.Tomasza,,parterowy dom(przy tramwaju to „owczarnia”,,
  ,foto nr.5 to ogrodzenie plebanii św.Tomasza

 2. Zdjęcie # 1 po lewej stronie (wyburzone budynki, -w tym mój rodzinny przy ulicy Orlej 8, gdzie znajdował się III Komisariat Policji przed II Wojną Światową. Przy bramie były schódki do zakładu szewskiego Pana Zasunia.
  Poszukuje zdjęć tamtejszej kamienicy. Byłbym bardzo zobowiazany.

 3. Zdjęcie # 3 mi nie pasuje do tej ulicy. Może ktoś opisze je gdzie te domy się znajdowały? Bardzo prosze, i z góry dziękuje.

  • foto nr.3 to ulica Będzińska(Mielczarskiego)

 4. Dzieki za zdjęcia, ja mieszkałam przy ul. ORLEJ 10, i znam pana Perzanowskiego ,może się do mnie odezwie ,mam kontakt z panią Haliną Gwóżdź ,pozdrawiam.

  • Witam serdecznie,
   Dziękuje za propozycje nawiązania kontaktu. Naturalnie, że przypominam sobie Panią, która mieszkała tuż obok na pierwszym piętrze wówczas w tamtych, naszych młodzieńczych latach. Pamiętam również Panią Haline, która mieszkała w moim domu na parterze, a która „wyemigrowała” do Niemiec?Wyszła tam za mąż itp.?Urodziwa niewiasta.Słyszałem o Jej mamie, która po wyjściu powtórnie za maż, mieszkała/mieszka w Będzinie na Syberce i była sąsiadką mojej siostry – Barbary.
   Pozdrowienia ode mnie z Toronto,
   Cezary

  • Cezary Perzanowski-Posyłek

   Mój e-mail adres jest: ckr@rogers.com

 5. Bardzo fajne zdjęcia dawnej Pogoni, miło popatrzeć i wspominać dawne czasy.Jestem stary mieszkaniec Pogoni od 1951 roku do chwili obrcnej (ulica Kopernika)

 6. Zdjęcie nr3 to chyba nie to miejsce.Przed strażą poż. były tereny Szpinerów.

  • …foto nr.3 ul:Będzińska,za kioskiem(w stronę Będzina)~~ 30 mb.
   (i patrzymy na foto w prawo) to tereny straży
   pożarnej(której teren w kształcie „L”wcinał się od strony wschodniej prawie w tereny „szpinerów” ,natomiast idąc od kiosku w stronę Będzina ~~20 mb.po lewej stronie foto mamy wejście na ulicę Górniczą,,,natomiast tereny „szpinerów” (tu nie widoczne po prawej foto)zaczną się od kiosku(w stronę Sosnowca za ~~30 mb.===(vide mapy ORSIP z lat 50/70)
   P.S „dzisiaj okna biblioteki nr.17 „patrzą” na tereny b.straży pożarnej i masarnię Cyplińskiego

 7. Bardzo Pani dziękuję za te zdjęcia. Człowiek im starszy, tym częściej wspomina młodość, a te foto bardzo w tym pomagają!
  Mieszkałem na Hutniczej 1b, a moja babcia na Brackiej 5 /teraz w tym miejscu placyk, na którym parkują samochody/.
  Czy posiada ktoś zdjęcia ul. Brackiej, na których są kamienice po prawej stronie patrząc od Orlej?

 8. Na zdjęciu nr 3 po lewej stronie ulicy był zakład fryzjerski w którym pracowała moja mama, niestety nie widać tego na zdjęciu. Wspomnienia z dzieciństwa. Kamienice te wyburzono i teraz stoją tam wysokie bloki ( klub ” Kiepury”, poczta).

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress