„Zagłębie, którego nie ma”

book_id408_0ue0ov_show

Proponujemy nostalgiczny spacer po czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego. To co zobaczycie na fotografiach już nie istnieje. Zniknęło z pejzażu miast bardzo dawno temu, jak czeladzka karczma, albo niemal na naszych oczach, jak wiadukt przy sosnowieckim rondzie Ludwik. Nie ma już szybów wydobywczych, wielkich pieców, kominów, drewnianych czeladzkich i będzińskich domków. Przypominamy niektóre z nich. Wybaczcie, że nie wszystkie, ale nie zawsze zachowały się dobre fotografie, także objętość albumu ma swoje granice. Dlatego też ograniczyliśmy się do największych miast Zagłębia i to w dawnych ich granicach. Mimo to wierzymy, że album wyciśnie łezkę wzruszenia u tych, którzy pamiętają, a młodszym uzmysłowi, jak bardzo zmieniają się ich rodzinne strony.

Nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn ukazała się właśnie najnowsza książka Tomasza Kostro „Zagłębie, którego nie ma”. Autor to wieloletni redaktor prowadzący magazynu kulturalnego SOSNart. Absolwent polonistyki i dziennikarskich studiów podyplomowych. Autor: książki opowiadającej o ludziach tworzących przemysł na Śląsku i w Zagłębiu „Na początku był cynk…” oraz poszerzonej wersji „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”, wyboru felietonów z lat 2007-2015 „Spacer po TOKOWISKU” oraz najnowszej – „Zagłębie, którego nie ma”, a także współautor (z Anną Urgacz-Szczęsną) albumu „Sosnowiec między wojnami”. W wolnych chwilach, pod pseudonimem Leon Brofelt, zabawia się prozą „Anioł w majonezie” i „Amulet”. Bywa też słyszany przez Radio Zagłębie FM.

Na spotkanie z autorem można się wybrać do:

  • Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – Filia nr 1, Środula (ul. J. Kossaka 10A) we wtorek 14 listopada 2017 o godz. 18.00,
  • ARTkwarium (Sosnowiec ul 3 Maja (Plaster miodu) we wtorek 21 listopada o godz. 19.00,
  • Cafe Desa (Czeladź Rynek) w czwartek 23 listopada o godz. 18.00.

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress