„Niebieski płaszczyk”

okladka[1]Serdecznie polecamy książkę „Niebieski płaszczyk” autorstwa wnuczki Heleny Rzadkiewiczowej, Anity z Dobrowolskich Smuga-Otto z przedwojennym Sosnowcem w tle.

“Niebieski płaszczyk, czerwona dusza!!!” tak wydzierała się ongiś zgraja oenerowskich i endeckich „patriotycznych pałkarzy” za osiemnastoletnią wówczas warszawską studentką – aktywną członkinią liberalno-lewicowych Klubów Demokratycznych. Był rok 1937… do wybuchu wojny pozostało już tylko dwa lata, dwa lata odzyskanej dopiero co niepodległości.

W 70 lat później Anita – bo to właśnie Ona była tą warszawską studentką w niebieskim płaszczyku – sięgnęła po pióro i opisała swe, swej rodziny o “LLL” (legionowo-lewicowo-liberalnych) korzeniach i poglądach, swych przyjaciół i otoczenia niezwykłe i często dramatyczne dzieje.

Od początku lat 20-tych międzywojennego dwudziestolecia w „czarnym” Zagłębiu Dąbrowskim, poprzez robotniczy Żyrardów, aż do sanacyjnej Warszawy lat 30-tych. Poprzez dramat okupacji i konspiracji w Warszawie, Powstanie 44, pruszkowski obóz dla tych, co ocaleli z masakry… Dalszy ciąg tych dziejów – aż do połowy lat 60-tych w Peerelu – dopisałem już ja, Jej syn, jeden z współuczestników opisanych zdarzeń.

Wiek XX w Polsce, tak bogaty w wydarzenia: pełne nadziei pierwsze lata niepodległości, rozczarowania lat 30-tych, tragedia wojny i okupacji, skomplikowane powojenne czasy PRL-u, a na tym tle koleje losów Autorki i jej najbliższych. Ludzi niezwykłych, z sercami „po lewej stronie”, wnikliwie i plastycznie przez Autorkę opisanych.

Udajmy się wraz z Nią w podróż przez wiek XX. Przez rodzinne dzieje, tak mocno z dziejami kraju i ludzi w nim żyjących powiązane. W części pierwszej Czarny Sosnowiec, robotniczy Żyrardów i wreszcie sanacyjna Warszawa widziane oczami dziecka, zadziornej dziewczynki, dorastającej panienki. Opowieści przerywane wakacjami na Podhalu, na Kresach czy nad Bałtykiem.

Część druga – to przejmujący, wielobarwny obraz wojennych losów w Warszawie. Życie codzienne, konspiracja i walka podziemna. Wreszcie… tragedia Powstania i tułaczki.

Część trzecia – powojenne losy głównych postaci dramatu: Anity, jej męża, jej dzieci. Ich wyprawa „na Zachód”, poszukiwanie nowego miejsca do życia w Sudetach, a potem na Górnym, „Białym” Śląsku. Barwna opowieść o pierwszych powojennych latach tam spędzonych.

Wreszcie, po wielu latach… powrót do innej, ale wciąż jakoś tej samej, z ruin powstałej Warszawy.

Książka ukazała się drukiem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie.

https://bonito.pl/k-90643923-niebieski-plaszczyk

http://lsw.pl/beletrystyka/329-niebieski-plaszczyk-a-smuga-otto-i-s-smuga-otto.html?search_query=smuga-otto&results=1

Dodaj komentarz

© 2011 Klub Zagłębiowski
Designed by Wpshower / Powered by WordPress